You are currently viewing Co to jest boks?
Co to jest boks?

Co to jest boks?

Boks to sport, w którym dwóch pięściarzy walczy używając zamkniętych pięści. Sport ten rozgrywany jest w rundach, a mecz składa się z kilku rund. W tym artykule zostaną omówione zasady boksu, a także sporty pokrewne. Zasady boksu są dość proste: fighterzy muszą pozostać na nogach i pozostać w ringu przez jak najwięcej rund.

Mecze składają się z rund

W boksie, rundy są okresami czasu, w których dwaj bokserzy są ustawieni przeciwko sobie bez przerwy między rundami. Niski cios lub wysuwająca się z ust tarcza dziąsła może przerwać rundę, ale dzwonek zasygnalizuje początek i koniec kolejnej rundy. Mecz bokserski może trwać w dowolnym miejscu od czterech do dwunastu rund, w zależności od okoliczności.

Mecz bokserski jest podzielony na rundy, każda składająca się z trzech lub czterech rund. Większość meczów bokserskich ma dwanaście rund, ale niektóre mecze są krótsze. Nowi bokserzy często debiutują w czterorundowej walce, a następnie przechodzą do sześciu, ośmiu, a nawet dziesięciu rund w miarę zdobywania doświadczenia.

Bokserzy walczą ze sobą na zamknięte pięści

Boks to sport akcji, w którym dwóch bokserów walczy ze sobą na zamknięte pięści. Termin boks może odnosić się do umiejętności sportowej w walce na pięści, a także do rekordu danego boksera w rywalizacji. Bokser może rywalizować w jednej lub kilku klasach wagowych.

Boks jest formą walki, która jest często grana dla jej widowiska macho. Bokserzy od dawna czują potrzebę uzasadnienia przemocy i męskości sportu. W przypadku boksu, przemoc jest często usprawiedliwiana poprzez twierdzenie, że cios w głowę nie wyrządzi nieodwracalnych szkód, lub że skumulowane ciosy nie zniszczą boksera. Ponadto boks ma bardzo okazały wizerunek i od dawna był postrzegany jako moralitet.

Reguły boksu

Boks ma bardzo podstawowy zestaw zasad. Na przykład, żaden bokser nie może zadawać ciosów poniżej pasa. Pięściarz ma również zakaz uderzania przeciwnika w głowę lub nerki. Ponadto, nie może znokautować swojego przeciwnika, i nie może używać przedramion, łokci, lub lin do dźwigni ciosu.

Choć sama gra jest bardzo brutalna, zasady boksu mają na celu zapobieganie sportowi z coraz brzydsze. Niezależnie od poziomu umiejętności, dobrze jest wiedzieć, jakie są zasady przed wejściem na ring. Złamanie zasad może skutkować odjęciem punktów lub nawet dyskwalifikacją.

Sporty powiązane z boksem

Boks jest popularnym sportem uprawianym od wieków. Jego początków można doszukiwać się w starożytnym Rzymie i Grecji. Obecnie stał się międzynarodowym sportem, który wymaga dużej atletyczności i witalności. Mecze odbywają się na kwadratowym ringu pod nadzorem komisji lub sędziego.

Dziś boks ma dwie formy, amatorską i zawodową. Boks amatorski jest rozgrywany na lokalnych siłowniach, uczelniach i dużych imprezach sportowych. Zarówno boks amatorski, jak i zawodowy przestrzegają ścisłych zasad i zdobywają punkty. W boksie zawodowym nie nosi się nakryć głowy. Bokser musi być świadomy ruchów przeciwnika, aby dokonać skutecznego ataku.

Znaczenie terminu „brawler”

W języku angielskim termin brawler ma kilka znaczeń i odnosi się do kogoś, kto jest sporny i hałaśliwy. W prawie zwyczajowym osoby, które się awanturują, odpowiadają za zarzut uciążliwości. W zależności od poziomu ich głośności i agresji, mogą być również oskarżone o zakłócanie porządku.

Brawler to osoba, która angażuje się w hałaśliwe i niestosowne bójki. Jednym z przykładów jest film „Brawler”, amerykański dramat walki z 2011 roku napisany i wyreżyserowany przez Chrisa Sivertsona, w którym wystąpili Marc Senter i Nathan Grubbs. Jego premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym Fantazja 2011.

Dodaj komentarz