You are currently viewing Muzeum D’Orsay w Paryżu
Muzeum D’Orsay w Paryżu

Muzeum D’Orsay w Paryżu

Muzeum Musee d’Orsay w Paryżu jest obowiązkowym muzeum do odwiedzenia. Można tu znaleźć wiele obrazów impresjonistów. Muzeum jest domem dla wielu światowej klasy kolekcji, w tym dzieł Moneta, Renoira i Degasa. Możesz również obejrzeć nabytki muzeum z prywatnych kolekcji.

Musee d’Orsay

Musee d’Orsay Paris jest jednym z najlepszych muzeów sztuki na świecie. Znajduje się na lewym brzegu Sekwany i mieści się w zabytkowym budynku Beaux-Arts, który był kiedyś stacją kolejową Gare d’Orsay. Znajdują się w nim głównie francuskie dzieła sztuki. Posiada dużą kolekcję arcydzieł impresjonistycznych i postimpresjonistycznych. Został otwarty w 1986 roku i jest jednym z największych muzeów sztuki w Europie.

Musee d’Orsay Paris ma cztery tysiące dzieł na wystawie, rozłożone na 16 000 metrów kwadratowych. Niektóre z najbardziej znanych artystów reprezentowanych są Monet, Manet, Seurat i Degas. Musee d’Orsay ma duży zegar, który pochodzi z XIX wieku.

Gare d’Orsay

Jeśli kochasz architekturę, będziesz chciał sprawdzić Gare d’Orsay, dawny dworzec kolejowy i hotel w Paryżu. Ten budynek został pierwotnie zbudowany w 1900 roku, zaprojektowany przez Victora Laloux, Lucien Magne i Émile Bénard. Służył jako terminus dla Chemin de Fer de Paris à Orléans.

Podczas II wojny światowej Gare d’Orsay był główną stacją pocztową dla jeńców wojennych, a wielu z nich zostało powitanych z powrotem po wyzwoleniu Paryża. Został on również wykorzystany jako plan filmowy dla filmu The Trial, zaadaptowanego ze scenariusza Franza Kafki. Film, The Trial, został wydany w 1962 roku, a Gare d’Orsay został przekształcony w zespół teatralny.

Renoir’s Moulin de la Galette

W 1876 roku francuski artysta Pierre-Auguste Renoir namalował obraz zatytułowany Bal du Moulin de la Galette, który można zobaczyć w Musée d’Orsay Paris. Przedstawia on typowe niedzielne popołudnie w Moulin de la Galette, znajdującym się w dzielnicy Montmartre w Paryżu.

Renoir uchwycił żywą atmosferę sali tanecznej Montmartre w tym dziele, które przedstawia tłum skąpany w świetle i żywych kolorach. Ambitny styl artysty i olśniewający układ pędzla sprawiają, że obraz jest arcydziełem wczesnego impresjonizmu.

Nabytki z kolekcji prywatnych

Musee d’Orsay w Paryżu jest ważnym ośrodkiem kultury. Jego zbiory obejmują dzieła z XIX wieku i późniejsze. Wiele z nich zostało nabytych podczas Salonów w XIX wieku. Inne zostały przekazane muzeum w formie darów, zleceń lub zapisów. Kolekcja muzeum jest duża, z rzeźbami, fotografiami, rękopisami i rysunkami architektonicznymi.

W ostatnim wydarzeniu, d’Orsay Paris powitał znaczącą darowiznę od Marlene i Spencer Hays. Para zobowiązała się dać muzeum 600 prac postimpresjonistycznych. Jest to największy dar, jaki muzeum otrzymało od 1945 roku. Kolekcja będzie eksponowana w nowo wydzielonym pomieszczeniu. Muzeum przeniesie również swoją bibliotekę i archiwa, aby stworzyć więcej miejsca dla nowych nabytków.

Data otwarcia

Zlokalizowane na lewym brzegu Sekwany, Musée d’Orsay jest muzeum poświęconym sztuce. Mieści się w dawnym Gare d’Orsay, który został zbudowany w latach 1898-1900. Znajdują się w nim głównie francuskie dzieła sztuki, obejmujące okres od 1848 do 1914 roku.

Pierwotnie stacja kolejowa, miejsce Orsay miało zostać zburzone i zastąpione hotelem, ale Direction des Musees de France zdecydowała, że miejsce to będzie lepiej służyć muzeum. Zostało ono otwarte dla publiczności 7 grudnia 1986 roku. Wewnątrz muzeum znajduje się jedna restauracja, Cafe Campana, zaprojektowana przez braci Campana z Brazylii. Projekt kawiarni ma za zadanie otulić zwiedzającego w surrealistycznym środowisku wodnym.

Wstęp

Muzeum d’Orsay to muzeum w Paryżu. Znajduje się ono na lewym brzegu Sekwany. Muzeum mieści się w dawnym Gare d’Orsay, wybudowanym w latach 1898-1900. Posiada kolekcję głównie sztuki francuskiej, która pochodzi z lat 1848-1914.

Wstęp jest bezpłatny dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia oraz mieszkańców Unii Europejskiej. Wstęp wolny jest również w pierwszą niedzielę miesiąca oraz dla osób niepełnosprawnych. Muzeum oferuje również audioprzewodniki w cenie 5 euro za sztukę. Muzeum jest monitorowane przez program Vigipirate, który pomaga zapewnić bezpieczeństwo zwiedzającym.

Dodaj komentarz