You are currently viewing Sygnały, że masz do czynienia z Narcyzem
Sygnały, że masz do czynienia z Narcyzem

Sygnały, że masz do czynienia z Narcyzem

Narcyzi mają tendencję do bycia egocentrycznymi i często wykorzystują relacje dla własnych korzyści. Są również bardzo rażące w swoim zachowaniu i wydają się mieć niezmordowaną potrzebę uwagi i walidacji. Oto kilka znaków, że masz do czynienia z narcyzem:

Negatywne cechy narcyza

Choć narcyz nie może cię skrzywdzić fizycznie lub emocjonalnie, on lub ona może spowodować wiele cierpienia dla tych wokół nich. Chociaż nie jest znane lekarstwo na narcyzm, ofiary tego typu zaburzeń osobowości powinny być świadome swoich negatywnych cech. Narcyzi często charakteryzują się egocentryzmem i poruszają się w przewidywalnych schematach. Dlatego kluczowe jest odseparowanie się od narcyzów poprzez rozwijanie silnej sieci bliskich przyjaciół i rodziny.

Narcyzi mają małą lub żadną empatię. Czują się uprawnieni do korzystnego traktowania i oczekują, że automatycznie spełnisz każdy ich kaprys. Wierzą, że ich jedyną wartością jest zdolność do przewidywania każdej twojej potrzeby i są bez niej bezużyteczni. W rezultacie, jeśli przeciwstawisz się narcyzowi, spodziewaj się agresywnego zachowania. Mogą nawet dać ci zimne ramię.

Utrzymywanie się z Jonesami

Jeśli masz narcyza, Utrzymywanie się z Jonesami może nie być takim dobrym pomysłem. Tego typu osoby nie chcą być porównywane z nikim innym. Są bardziej zaniepokojeni własnym wyglądem i ich doskonałym życiem. Nie są szczęśliwi, gdy inni nie zgadzają się z ich osądami. W rezultacie narcyzi będą często odrzucać wszelkie spotkania towarzyskie jako kiepskie i narzekać na życie innych ludzi. Będą również wymagać, aby inni zgadzali się z ich ocenami innych ludzi, a nie będą brać krytyki łaskawie.

Narcyzi są również wysoce manipulacyjni. Mogą wydawać się czarujący i inteligentni, ale ich prawdziwa natura jest zwykle ukryta. Często nie pokazują żadnych oznak swojego narcyzmu od razu, ale możesz szukać wzorców w ich zachowaniu w czasie.

Samoocentryczność

Samoocentryczność jest kluczową cechą narcyza. Ta cecha osobowości jest ekstremalną wersją egocentryzmu. Podczas gdy wszyscy ludzie pragną być uznani i czuć, że mamy znaczenie, narcyzi wykraczają poza te naturalne ludzkie cechy i angażują się w patologiczne zachowania.

Narcyzi wierzą, że są lepsi od wszystkich innych i są uprawnieni do wszystkich pochwał i uwagi, które przychodzą na ich drodze. Dodatkowo, narcyzi rzutują swoje własne wady na innych. Ci ludzie mogą być niezwykle źli, jeśli zostaną oskarżeni o zrobienie czegoś, za co nie są odpowiedzialni.

Samoocentryczność może być bardzo niebezpieczna. W przeciwieństwie do empatii, narcyzi są niewrażliwi na uczucia innych ludzi i nie są zainteresowani zrozumieniem, czego chcą inni ludzie. Postrzegają innych ludzi jako pionki w swoim egocentrycznym świecie i nie udaje im się wprowadzić żadnych znaczących zmian.

Brak empatii

Nowoczesne badania powiązały narcyzm i brak empatii, wskazując, że osoby narcystyczne rzadziej odczuwają empatię wobec innych. Związek ten jest taki sam u osób obu płci, w każdym wieku i w różnych dyscyplinach.

Pomimo braku empatii, narcyzi są w stanie odebrać wskazówki społeczne. Wiedzą, które społeczne wskazówki działają dla nich najlepiej i mogą je łatwo „podrobić”. Gdyby mieli empatię dla innych ludzi, nie byliby w stanie manipulować i wykorzystywać bezbronnych ofiar i klientów. Myśl o uczynieniu innej osoby cierpiącej jest mało niepokojąca dla narcyzów.

Kobiety są szczególnie podatne na narcyzów. Kobiety są często przyciągane do nich, ponieważ są skłonne do poddania się im. Podczas gdy mężczyźni mogą być bardziej skłonni do angażowania się w obraźliwe zachowania, kobiece ofiary są znacznie bardziej prawdopodobne, aby zgłosić przemoc fizyczną od narcyzów. To nie jest dobry scenariusz dla kobiet, które są już zależne i nie mogą uwolnić się od swojego narcyza.

Odporne na zmiany

Narcyzi są odporni na zmiany. Powodem tego jest brak poczucia własnego „ja” i potrzeba zewnętrznej walidacji. Często osoby te były w dzieciństwie maltretowane, zaniedbywane i nadmiernie rozpieszczane. Z tego powodu nie są w stanie przetwarzać swoich emocji i odczuwać uczuć innych. Podczas gdy te osoby są zdolne do terapii, nie są prawdopodobne, aby szukać go.

Choć narcyzi są zdolni do zmiany, wiele barier do zmiany nie są łatwe do pokonania. Powodem tego jest to, że narcyzi są zainteresowani zachowaniem własnej mocy i rzadko wyrażają empatię i wyrzuty sumienia. Aby to zmienić, należy uświadomić im, że ich działania sprawiają ból innym.

Dodaj komentarz